День людей із синдромом Дауна

21.03.2023

Що потрібно знати про здоров'я малюка?

Хотілося б звернути увагу батьків на деякі моменти росту та розвитку малюка із синдромом Дауна. Адже дане генетичне захворювання може призвести й до деяких відхилень у соматиці дитини. Не всі моменти, що описуються нижче, можуть бути помітними одразу або й взагалі не бути, але батьки повинні звернути на це увагу, щоб зрозуміти, бути готовими або й взагалі запобігти можливим труднощам.

Череп та обличчя.

У діток із синдромом Дауна розвиток лицьових кісток дещо відрізняється від нормо типових та відстає у розвитку. Тому досить часто щелепа дитини буває маленькою і, відповідно, й ротик, а носик має малі носові пазухи. Через те, що імунітет у малечі дещо знижений, то ніс часто забивається слизом, що призводить до вимушеного дихання ротом. Під час сну дитина може хропіти. Щоб забезпечити дитині міцний сон рекомендується ліжко встановлювати таким чином, щоб рівень, на якому лежить голова дитини був на 10⁰ вище, ніж рівень ніжок. А також рекомендується класти дитину на бік.

Зір.

Досить часто у діток трапляється косоокість. Через гіпотрофію очних м'язів дитина потребує більше часу, щоб навчитися координувати рух очей. Косоокість не завжди означає порушення зору. Але консультація офтальмолога – обов'язкова!

Слух.

Іноді трапляється, що у дітей із синдромом Дауна буває знижений слух. Тому в перший рік життя необхідно звертати особливу увагу на слух, бо його порушення може призвести до порушення у загальному розвитку дитини, особливо у розвитку мовлення.

Синдром обструктивного апное сну (СОАС).

Будова верхніх дихальних шляхів при синдромі Дауна вирізняється звуженням носо- та ротоглотки, євстахієвих труб, зовнішніх слухових проходів. Уві сні м`язи дитини розслабляються та доступ повітря до ротоглотки може частково або ж і повністю перекриватися коренем язика. При цьому дитина хропе, поверхнево дихає та прокидається, або ж приймає під час сну специфічну позу (голова значно закинута назад), старші діти можуть спати навсидьки. Таке явище називається апное. З метою профілактики цього небезпечного явища рівень ліжка, де дитина лежить головою, необхідно підняти на 10⁰ та вкладати дитя на бік.

Шкіра.

Шкіра малюків із синдромом Дауна суха, шершава та менш еластична, ніж у нормо типових дітей, тому схильна до утворення тріщин чи діатезу. З метою запобігання таких проявів необхідно регулярно купати дитину, використовувати масла та олійку.

Зуби.

Загалом молочні зубки тримаються досить довго, тому можуть псуватися. Через те, що язик гіпотонічний та в′ялий – дитині важче дається процес жування, залишки їжі залишаються на зубах. В результаті може виникнути запалення ясен. Для профілактики стоматологічних захворювань необхідно приділяти належну увагу гігієні ротової порожнини.

Щитоподібна залоза.

Інколи у дітей із синдромом Дауна зустрічається порушення балансу гормонів, які виробляє щитоподібна залоза. Такі ознаки, як: набір ваги при відсутності росту тіла, в′ялість та заторможеність, погіршення апетиту та закрепи – говорять про можливе порушення роботи щитівка. У такому випадку необхідне спостереження в ендокринолога.

Серце.

Близько 30-40% дітей із синдромом мають порушення серцевої діяльності. Від невеликої сердечної недостатності, яка з часом може зникнути самостійно до вади серця, яка інколи вимагає негайного операційного втручання. У будь-якому випадку необхідно проконсультуватися із кардіологом та зробити усі необхідні обстеження.

Опорно-руховий апарат.

М′язова гіпотонія або ж надмірна еластичність сполучних тканин є причиною для схильності до таких ортопедичних проблем, як дисплазія тазобедренних суглобів, вивихи або підвивихи стегон, нестійкість колінних чашечок, сколіоз, плоскостопість. 

І найголовніше, пам`ятайте – понад усе дитині потрібні Ваша увага, спілкування, радість і любов, щире та розумне піклування, допомога та безумовне прийняття.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати