2023
Звіт про діяльність комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр Великобагачанської селищної ради Полтавської області» за 2023 рік
Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр Великобагачанської селищної ради Полтавської області», відповідно до річного плану роботи, забезпечує психолого-педагогічний супровід (психологічний, дефектологічний, логопедичний) осіб з особливими освітніми потребами з раннього віку до 18 років, здійснює консультативну підтримку педагогічним працівникам, батькам дітей з ООП.
ІРЦ провадить діяльність з урахуванням таких принципів, як повага та сприйняття індивідуальних особливостей дітей, дотримання найкращих інтересів дитини, недопущення дискримінації та порушення прав дитини, конфіденційність, доступність освітніх послуг з раннього віку, міжвідомча співпраця.
Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр Великобагачанської СР» створена рішенням 3 сесії восьмого скликання Великобагачанської селищної ради 24.12.2020 року з метою надання визначених послуг жителям Великобагачанської територіальної громади.
В ІРЦ працюють педагогічні працівники – директор та фахівці (консультанти) ІРЦ: 2 практичні психологи, 1 вчитель-логопед.
Оплата праці педагогічним працівникам центру здійснювалась з освітньої субвенції відповідно до фіксованої тарифної ставки фахівців. На педагогічних працівників Центру поширюються умови оплати праці, умови надання щорічних відпусток та інші пільги, встановлені законодавством для педагогічних працівників спеціальних закладів загальної середньої освіти. За 2023 рік заборгованість по оплаті праці педагогічним працівникам ІРЦ відсутня.
Приміщення ІРЦ – це три робочих кабінети загальною площею 52 м², які є власністю Великобагачанської селищної ради та орендуються. Щодо створених умов, що передбачають фізичну доступність приміщень для дітей з особливими освітніми потребами: наявний пандус до першого поверху. Дані приміщення ІРЦ знаходяться на 2-му поверсі, просторі, сучасно оформлені та забезпечені освітленням.
Установа забезпечена сучасним багатофункціональним обладнанням: ноутбук, планшет, комп'ютер, мультимедійна дошка, принтери. При проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини фахівці (практичні психологи) користуються сучасними психодіагностичними методиками: WISC-IV, Leiter-3, Connеrs-3, РЕР-3 та CASD, для можливості використання яких фахівці пройшли навчання (2 психолога) та отримано сертифікат (1 психолог).
За 2023 рік адміністрацією закладу розроблені всі необхідні організаційно-правові документи. На належному рівні ведеться ділова документація ІРЦ, електронні реєстри (в системі автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів), веб-сайт ІРЦ, сторінка у Фейсбуці.
Інформація про діяльність КУ «ІРЦ Великобагачанської СР» регулярно оновлюєтеся на офіційному веб-сайті установи:
https://velikobagachanskij-inklyuzivno-resursnij-tsentr.webnode.com.ua/ та на сторінці «Великобагачанський ІРЦ» у Facebook https://www.facebook.com/velykabagachkaIRC .
У 2023 році між головами Великобагачанської та Гоголівської селищних рад підписана Угода про співпрацю, якою визначено, щодо реалізації права осіб з особливими освітніми потребами на отримання освітніх послуг Гоголівської громади шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку з метою визначення особливих освітніх потреб осіб, розроблення рекомендацій щодо освітньої програми, організацію роботи щодо реалізації засад інклюзивного навчання.
В результаті підписаної Угоди про співпрацю між головами Великобагачанської та Гоголівської селищних рад у 2023 році послуги надавалися й дітям з особливими освітніми потребами Гоголівської територіальної громади (6 осіб) та без такої Угоди – жителям Білоцерківської територіальної громади (13 осіб). Жителям (здобувачам освіти) Великобагачанської громади надано послуг 15-ьом особам.
Фахівці ІРЦ у 2023 році здійснювали експертно-діагностичну діяльність, сюди входить:
- Проведення комплексної оцінки (в тому числі повторної) з метою визначення особливих освітніх потреб особи, зазначення категорії (категорій), типу (типів) її особливих освітніх потреб (труднощів) – всього проведено 34 КО розвитку, з них 10 – повторних.
- Визначення рівня підтримки у освітньому процесі:
І рівень – 5 осіб;
ІІ рівень – 10 осіб;
ІІІ рівень – 14 осіб;
ІV рівень – 5 осіб;
V рівень – відсутні.
- Виїзне засідання фахівців ІРЦ на комплексну оцінку розвитку дитини – 1 (Степанівський ЗЗСО І-ІІ ступенів);
- Раннє виявлення дітей з особливими освітніми потребами (раннє втручання, від 0 до 4 років) – 5 осіб;
- Проведення засідань фахівців ІРЦ з метою узагальнення результатів КО розвитку та розробки висновку і рекомендацій – 34 засідання;
- Спостереження за динамікою розвитку дітей з ООП інклюзивних закладів освіти – всього 31, а саме:
Великобагачанська ТГ: 16 учнів у ЗЗСО та 1 вихованець у ЗДО;
Гоголівська ТГ: 6 у закладах освіти грома
ди
Білоцерківська ТГ: 8 учнів у закладах освіти.
Надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг фахівцями інклюзивно-ресурсного центру: дані послуги надавалися одній дитині дошкільного віку, яка не відвідує заклад дошкільної освіти та має освітні труднощі І рівня підтримки в освітньому процесі. Дитина із числа внутрішньо переміщених осіб.
Психолого-педагогічний супровід. Фахівцями та директором інклюзивно-ресурсного центру систематично надаються фахові консультації учасникам навчально-виховного процесу:
Педагогічним працівникам – 162;
Батькам дітей – 201;
Інші ( у т.ч. службам у справах дітей) – 10.
Проведені онлайн-засідання для асистентів вчителів (вихователів), педагогічних працівників інклюзивних класів закладів освіти Великобагачанської (ОЗ «Великобагачанський ЗЗСО І-ІІІ ступенів», Радивонівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів, Степанівський ЗЗСО І-ІІ ступенів, Великобагачанський ЗДО «Дзвіночок»), Білоцерківської (Рокитянський ліцей), Гоголівської (ОЗ «Гоголівська ЗОШ І-ІІІ ступенів», Матяшівська ЗОШ І-ІІ ступенів) територіальних громад: 24.01.2023 року та 19.09.2023 року в режимі meet.google.com.
На початку 2023-2024 навчального року (вересень-жовтень) надавалися консультації практичним психологам закладів освіти щодо своєчасного виявлення дітей та підлітків з особливими освітніми потребами та вчителям початкових класів щодо шляхів виявлення дітей з порушеннями мовлення. Фахівцями надані відповідні рекомендації.
Із фахівцями ІРЦ постійно консультуються вчителі (вихователі) інклюзивних класів (груп) та асистенти вчителів (вихователів) з приводу способів надання допомоги дітям з ООП з різними освітніми труднощами. Надається допомога у складанні індивідуальної програми розвитку дітей з ООП, її виконанні та коригуванні. Надається допомога у оформленні моніторингу розвитку здобувачів освіти за семестр та навчальний рік.
Фахівці ІРЦ у 2023 році взяли участь у засіданнях команд психолого-педагогічного супроводу (у загальній кількості 31 команда супроводу), які проводились тричі на рік:
Великобагачанська ТГ: 4 – ОЗ «Великобагачанський ЗЗСО І-ІІІ ст»;
6 – Радивонівський ЗЗСО І-ІІІ ст;
1 – Степанівський ЗЗСО І-ІІ ст.
Білоцерківська ТГ: 8 команд супроводу – Рокитянський ліцей.
Гоголівська ТГ: 4 команди супроводу ОЗ «Гоголівська ЗОШ І-ІІІ ст»;
2 команди – Матяшівська ЗОШ І-ІІ ступенів.
У порівнянні із минулим роком цьогоріч мережа закладів освіти з інклюзивним навчанням не змінилася, але зросла кількість осіб з особливими освітніми потребами, що здобувають освіту в інклюзивних класах/ групах:
2022-2023 н.р. 2023-2024 н.р.
Великобагачанська ТГ 11 17
Гоголівська ТГ 4 6
Білоцерківська ТГ 6 8
Всього 21 31
Під час навчання дітей з особливими освітніми потребами педагогічні працівники самостійно замовляють підручники та обирають авторів підручників на власний розсуд. Користуються програмами, затвердженими МОН. Крім того закладам освіти під час адаптації/модифікації змісту навчання рекомендовано використовувати електронні версії підручників із сайту Модернізація змісту освіти https://imzo.gov.ua .
У 2023 році відповідно до Постанови № 88 від 14.02.2017 року «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами» на придбання спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку для 17 осіб з ООП надійшло 3 900 грн. Кошти були розподілені пропорційно та відповідно до рівня підтримки в освітньому процесі та використані на придбання додаткових засобів навчання у повному обсязі.
Педагогічними працівниками КУ «ІРЦ Великобагачанської селищної ради» проводиться інформаційно-просвітницька робота:
- Нарада із членами команд супроводу осібз ООП «Моніторинг розвитку дитини. Написання ІПР та протоколів засдань команд психолого-педагогічного супроводу» (24.01.2023);
- Семінар для закладів позашкільної освіти Великобагачанської територіальної громади «Алгоритм створення інклюзивних груп у закладах позашкільної освіти» (14.02.2023)
- Участь у нараді сімейних лікарів та фельдшерів ПМСД громади «Коли звернутися у ІРЦ»т (10.04.2023)
- Об`єднання для асистентів вчителів осіб з ООП (Великобагачанська, Гоголівська, Білоцерківська ТГ) щодо роботи асистентів вчителів у інклюзивному класі (19.09.2023)
- Святковий захід до початку зимових свят для дітей з ООП опорного закладу «Великобагачанський ЗЗСО І-ІІІ ступенів» (06.12.2023).
У липні 2023 року між КУ «ІРЦ Великобагачанської селищної ради» та громадською організацією «Центр психологічної допомоги «Конфіденс», підписано Меморандум про співробітництво. У результаті чого, в рамках виконання проєкту «Зупинка: Я», за підтримки дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та фінансової підтримки Агентсва США з міжнародного розвитку (USAID) восени ІРЦ та заклади освіти з інклюзивними класами (ОЗ «Великобагачанський ЗЗСО І-ІІІ ступенів», Радивонівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів, опорний заклад «Гоголівська ЗОШ І-ІІІ ступенів», Рокитянський ліцей) отримали першу партію гуманітарної допомоги – бокси «Recreation kit, 2016» вартістю 6 200 грн 37 коп. кожен.
Фахівці інклюзивно-ресурсного центру та директор безперервно підвищують свій кваліфікаційний рівень та фахову майстерність шляхом проходження курсів при Полтавській академії неперервної освіти імені М.В.Остроградського та переглядаючи вебінари, тренінги, онлайн-курси.